Poslední aktualizace: 05/08/2011

Reportáže z vybraných výstav bonsají v roce 2011


23. – 24.července 2011 Horšovský Týn

Horšovský Týn Výstava v parkánu zámku v Horšovském Týně proběhla současně s tradiční svatoanenskou poutí, která přilákala spoustu lidí. Na výstavě prezentoval p. Glaser svoje exepmláře z Bonsai centra Staňkov. Výstava byla komorní, ale pěkná. Pan Glaser hodně pracuje „řezbářsky“, takže téměř všechny jeho kousky jsou dotvořené technikou mrtvého dřeva, která obecně přidává bonsaji na dramatičnosti a mnohdy opticky zvyšuje její stáří. Horšovský Týn Přestože to byla výstava jednoho vystavovatele, bylo se na co podívat. Ukázky si můžete prohlédnout ve fotogalerii. A vzhledem k tomu, že v Horšovském Týně probíhala spousta doprovodných akcí a výstav, přišli si na své všichni a byl to hezký celodenní rodinný výlet.


1. – 6.července 2011 Botanická zahrada Liberec

Nejstarší bonsai Regionální výstava uspořádaná v botanické zahradě v Liberci nepřekypovala svou velikostí. Možná pro někoho bylo trošku odrazující vstupné, které se muselo zaplatit do celého areálu botanické zahrady a tudíž bylo o poznání vyšší, než bývá zvykem u výstav tohoto rozměru. Koho ale uchvacují bonsaje, toho dozajista uchvátí i expozice botanické zahrady, ve které musím především vyzdvihnout bezkonkurenčně řešený skleník. Ten mě totiž zaujal natolik, že jsem některé jeho části musela projít vícekrát a možná trochu přehlušil dojem z výstavy bonsají samotné. Na té samozřejmě excelovala slibovaná nejdéle pěstovaná bonsai v Evropě. Je to jalovec čínský, jehož stáří se odhaduje přes 200 let, a který byl dovezen do Evropy roku 1882. Dále byly k vidění exponáty asi 3 vystavovatelů, některé z nich můžete vidět ve fotogalerii. Taky tady bylo vystaveno docela velké množství suiseki. Každopádně výlet stál za to, i když nebylo jeho celou náplní jen shlédnutí vystavovaných bonsají.


18. – 22.května 2011 Bonsai Sumiko Nedrahovice

Nedrahovice Jela jsem na výstavu v sobotu 21.5. Trochu dopravním problémem bylo, že se současně konal pochod Praha-Prčice, takže půlka této oblasti byla neprodyšně uzavřena. Nakonec ale jsme se přes prosby u hlídek policie dostali na nějakou skoro polní cestu a nemuseli objíždět přes „Horní Dolní“. Na výstavě jsem byla stejně jako loni příjemně vtažena do milého domácího prostředí vystavovatelů. Velice milé bylo doprovodné skládání origami s Origamistickou sekcí Tábor, kde jsem si i já přišla na své. Bonsaje byli jako loni obdivuhodné. nedrahovice S cedulkami se asi opakuji v každé reportáži. Opravdu údaje o tom, jak je dlouho bonsai pěstovaná v misce a tvarovaná se asi prostě dovídat nebudeme. Přesto se ale člověk mohl pokochat hezkými kousky a příjemnými zákoutími tohoto obydlí. V zadní části zahrady byla sbírka zjevně rozpracovaných bonsají. Ta na mě trošku budila dojem toho, že se na stromy časově tlačí, aby z nich byly bonsaje. Podle mě asi všechny v této části „skorobonsají“ jsou tvarovány metodou zkrácení kmene a upřímně se mi to moc nelíbí. Nedrahovice Mám ráda, když bonsaj vypadá jako opravdová zmenšenina reálného kusu, tyhle ale vypadají, jako že stromky v pubertě nebo dospělé stromky byly vydobyty ze země a prostě ve výšce cca 70 - 100cm uříznuty. Uvidíme, co se z nich za pár let působení pana Sosnovce vyvine, jestli se ten nepěkný dojem ztratí. Je pravda, že mě taky láká mít bonsaj s průměrem kmene 10cm a toho se asi ze semínek nedočkám. Samozřejmě fotky těch podle mého nejhezčích kousků jsou k vidění ve fotogalerii.


28.dubna – 1.května 2011 Flora Olomouc

Flora Olomouc 2011 Když jsem se trmácela vlakem na výstavu, tak ve mně hlodaly pochybnosti, zda-li to má vůbec cenu. První, co mě mile překvapilo bylo spojení vlakem, kdy po celou dobu konání Flory Olomouc jezdil motoráček přímo před park s výstavou, takže jsem nemusela hledat „šalinu“. Flora Olomouc je známá hlavně coby prodejní pěstitelské trhy, ale pavilon E, ve kterém byla slibovaná expozice Bonsai centra Isabelia, předčil mé očekávání. Prostor byl pěkně a originálně upraven a bonsají - až oči přecházeli. Flora Olomouc 2011 Je to právě ona přehlídka exemplářů, u kterých vím, že takové mít nikdy nebudu, i kdybych se na ucho postavila. Co byla ale opět škoda, že exempláře nebyly popsány jmenovkou. Myslím, že nejenom mě a obzvláště u takových stromů zajímá, jak dlouho na tom někdo pracoval (tzn. jak dlouho byl pěstován a tvarován v misce), něž vypěstoval bonsai takového vzhledu. Mě tedy asi nejvíc zaujala kompozice „zavěšených loutek“ (nebo alespoň takovým dojmem to na mě zapůsobilo), kdy v různých výškách nad vodní hladinou byly zavěšeny jednotlivé bonsaje. Tak toliko k výstavě, samozřejmě pár fotek je umístěno ve fotogalerii. Když pak člověk vyšel ven z pavilonu, tak na něj byla nastražena rána v podobě prodejních „bonsají“ na jedno kopyto s jizvami po zarostlých drátech. Byli sice jen asi za 2 stovky, ale než mít takovou bonsai, to radši nic.


08. – 10. dubna 2011 Vítání bonsajového jara v Bambus centru Kastner v Třebízi u Slaného

Vítání bonsajového jara 2011 Další ročník této zdařilé akce je za námi. Návštěvu jsem naplánovala na sobotu, kdy byla na programu přednáška a tvarování šohinu z jalovce p. Budíkem a tvorba krajinky triem Ašenbrenner, Bárta, Jásenská. Obě dvě předváděcí akce byli zajímavé a bylo se na co dívat. Do krajinky zapracovávali tak pěkné kousky, že kdybych je vlastnila, určitě bych si je nechala jako sólisty. Ale v bonsajistice na úrovni už to tak asi je, že i krajinky se dělají z kvalitních exemplářů. Vítání bonsajového jara 2011 Kámen pro krajinku už měli připravený s přichystanými dráty pro upevnění jednotlivých stromků. Bonsaje už měli natvarované a samozřejmě předem promyšlený budoucí vzhled díla. Takže zbývalo namíchat si ze substrátu blátíčko, nadělat koule, ukotvit bonsaje a hňácáním zapracovat zeminu (to je trifka :D). Současně s nimi p. Budík tvořil svoje dílko z jalovce, který měl velmi zajímavý, až dramatický tvar kmene. Při práci všichni ochotně odpovídali na všetečné dotazy přihlížejících a zjevně je neznepokojovalo, Vítání bonsajového jara 2011 že se jim všichni dívají pod ruce a k tomu se každou chvíli bleskne blesk fotoaparátu. Bylo tam tolik přihlížejících, že dostat se k dílu blízko, aby člověk viděl a zároveň nemusel použít ostré lokty bylo skoro nemožné. Fotky z výstavy, z předváděcí akce i z japonské zahrady p. Kastnera si můžete prohlídnout ve fotogalerii.

detail v lightboxu
Zavřít
detail v lightboxu
Zavřít
detail v lightboxu
Zavřít
detail v lightboxu
Zavřít
detail v lightboxu
Zavřít
detail v lightboxu
Zavřít
detail v lightboxu
Zavřít
detail v lightboxu
Zavřít
detail v lightboxu
Zavřít
detail v lightboxu
Zavřít
detail v lightboxu
Zavřít
© 2010 Mamas, Designed by:marie.har@tiscali.cz